noscript-img
wstecz
kontakt
facebook
kontakt
BIP
logowanie

SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Artykuł zmodyfikowany dn. 28.02.2022 r. | autor: Anita Lech

SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Dziękujemy społeczności szkolnej i mieszkańcom Okleśnej za czteromiesięczne wsparcie dla naszej akcji „Solidarni z Ukrainą”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało nam się dotrzeć z pomocą do obywateli Ukrainy poszkodowanym toczącą się wojną. Nasza pomoc przebiegała w kilku etapach:

 • 5 marca zebrane w szkole dary zostały przekazane do zbiórki organizowanej przez Urząd Gminy w Alwerni i przetransportowane do Hoszczy – partnerskiego miasta na Ukrainie.
 • 11 marca nasze dary, wspólnie z zebranymi w Szkole Podstawowej nr 1 w Krzeszowicach, zostały spakowane do transportu humanitarnego i dotarły do Lwowa oraz do Bóbrki, skąd księża Salezjanie (Polacy) przewozili je na tereny objęte wojną: do Kijowa, Sum, Żytomierza, Chersonia.
 • 19 marca miał miejsce finał akcji „Plecaczek dla dzieciaczka”. Skompletowaliśmy 54 plecaczki, które zostały oddane do punktu pomocy Ukraińcom na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie.
 • 19 marca zebrane artykuły żywnościowe i higieniczne przekazaliśmy do zbiórki parafialnej. Transport z pomocą dotarł do parafii w Haliczu.
 • 13 kwietnia artykuły żywnościowe zostały przekazane do transportu humanitarnego i dotarły do Czerwonego Krzyża we Lwowie. Artykuły higieniczne zostały przekazane do punktu pomocy uchodźcom do namiotu na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
 • 6 maja zebrane artykuły żywnościowe zostały przekazane Maltańskiej Służbie Medycznej z Krzeszowic i za jej pośrednictwem dotarły w okolice Kijowa.
 • 1 czerwca artykuły żywnościowe zostały przekazane do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, skąd zostały przewiezione do Przemyśla i dalej do Berdyczowa i Kijowa.

Zebrane artykuły chemiczne zostały przekazane do punktu pomocowego przy Dworcu Głównym w Krakowie.

 • 23 czerwca zebrane artykuły żywnościowe, chemiczne oraz kilka maskotek dla dzieci zostało przekazanych Maltańskiej Służbie Medycznej z Krzeszowic, która systematycznie przewozi dary na terytorium Ukrainy.

Bardzo ważne i miłe były też gesty solidarności wyrażane przez naszych uczniów:

 • Uczennice klasy 8 wykonały plakat „Solidarni z Ukrainą” promujący szkolny wolontariat;
 • Z inicjatywy uczennicy klasy 7 powstały przypinki w kolorze flagi ukraińskiej;
 • Uczennica klasy 8 zaprojektowała kolorowanki;
 • Uczniowie klas: 4, 5, 6, 7 przygotowali gazetkę dotyczącą Ukrainy;
 • Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas młodszych wymalowali kolorowanki i podarowały je dzieciom z Ukrainy w plecaczkach;
 • Uczniowie klasy 8, 7, 5 opisywali, sortowali, pakowali zebrane dary;
 • Uczniowie klasy 8 wykonali serduszka w kolorach flagi ukraińskiej.

DZIĘKUJEMY ZA OKAZANE SERCE !
    Wojna na Ukrainie poruszyła nas wszystkich, dlatego miniony tydzień w naszej szkole upłynął nam na akcji solidarności z naszymi sąsiadami.

    W ramach projektu „Solidarni z Ukrainą” Samorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził zbiórkę produktów żywnościowych, artykułów medycznych, środków higienicznych i chemicznych. Wszystkie dary zostały przekazane do Urzędu Gminy w Alwerni, skąd będą przewiezione i rozdysponowane wśród potrzebujących Ukraińców.

    Uczniowie klas starszych na zajęciach lekcyjnych poznawali historię tworzenia się państwa ukraińskiego, jego symbole narodowe, zasięg terytorialny. Przygotowali też krótkie rozmówki polsko – ukraińskie. Efekty pracy uczniów zostały przedstawione na gazetce na korytarzu.

    Serdecznie dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za przygotowanie w ekspresowym tempie plakatu promującego akcję i pudełka na dary oraz całej ekipie współpracującej z samorządem, która segregowała, podliczała, przenosiła wszystkie ofiarowane rzeczy.

 Dziękujemy uczniom klas starszych za ich zaangażowanie w zajęcia i przygotowanie gazetki korytarzowej. Szczególnie dziękujemy uczennicy kl. 7 za jej inicjatywę i wykonanie przypinek flag ukraińskich dla całej społeczności szkolnej.

 

 Drodzy rodzice i mieszkańcy Okleśnej, bardzo dziękujemy za zaangażowanie i hojność. Dzięki Wam zbiórka darów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Niech dobro zwycięży!