noscript-img
wstecz
kontakt
facebook
kontakt
BIP
logowanie

Nasz region
Artykuł zmodyfikowany dn. 23.07.2019 r. | autor: administrator

Nasza miejscowość


Okleśna – malowniczo położona wieś w województwie małopolskim, na południowo-zachodnim krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w dolinie rzeki Wisły przy ujściu potoku Regulka w miejscu, gdzie równinna Kotlina Oświęcimska przechodzi w pagóry Bramy Krakowskiej. W okolicy znajdują się rozległe lasy i jurajskie skałki, a brzegi Wisły są atrakcją dla wędkarzy.

W XIV wieku pojawiają się pierwsze wzmianki o osadzie. W przywileju książęcym wydanym 28 kwietnia 1364 w Zatorze, Kazimierz I Opolski odnowił przywilej dla Dytka, syna Piotra, jaki ten dostał na sołectwa w
Szlak papieski w Okleśnej


Nazwą tą objęte są trasy górskie i kajakowe, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. Poprowadzone są najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, ale bywają też odcinki poza nimi. Za podstawę ich wytyczenia posłużyły wspomnienia osób wędrujących z ks. Wojtyłą, książeczki GOT, wpisy do ksiąg parafialnych i tym podobne dokumenty. Z czasem zaistniała potrzeba upamiętniania także miejsc związanych z obecnością duszpasterską ks. Wojtyły, a także pielgrzymkami Jana Pawła II.